ღ°•.♥.•°ღEn Seqer Forumღ°•.♥.•°ღ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

En Seqer Forum'a Hoş qeLdiniz

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ayben: KızLar Rap'e GeLin!-Ayben Hürriyet Röportajı ..

YazarMesaj
"๓єгฬє..
Adminstratör
Adminstratör
Ayben: KızLar Rap'e GeLin!-Ayben Hürriyet Röportajı .. 2-23

Puanın :
Ayben: KızLar Rap'e GeLin!-Ayben Hürriyet Röportajı .. Left_bar_bleue900 / 900900 / 900Ayben: KızLar Rap'e GeLin!-Ayben Hürriyet Röportajı .. Right_bar_bleue

Ayben: KızLar Rap'e GeLin!-Ayben Hürriyet Röportajı .. Empty
MesajKonu: Ayben: KızLar Rap'e GeLin!-Ayben Hürriyet Röportajı ..   Ayben: KızLar Rap'e GeLin!-Ayben Hürriyet Röportajı .. I_icon_minitimeCuma Nis. 03, 2009 4:21 pm

Ayben: Kızlar Rap'e Gelin! (Hürriyet Röportajı)

Ceza'nın küçük kardeşi Ayben büyüdü, sonbahar için nur topu gibi bir albüm hazırladı. Ağabeyi gibi rap'e merak salan Ayben, hemcinslerini rap icra etmeye çağırıyor.

-Albüm çalışmaları nasıl gidiyor?

-Çok aksilik oldu. Bana verilen sözler tutulmadığı için gecikti albümün çıkması. Söz ve altyapı olarak her şeyim hazırdı. Sonunda Doublemoon'la albüm anlaşması yaptık. Sonbahar gibi albüm piyasada olacak.

-Bu albümde kimlerle feat'ler var?

-Albümle ilgili çok fazla şey açıklamak istemiyorum. O kadar çok şey konuşulduktan sonra olmayınca "yapamadı" deniyor. O yüzden artık detay vermiyorum. Son dakikaya kadar albümdeki şarkı sayısı, kullanılacak şarkılar, düet yapacağım kişiler değişebilir. Söyledi de yapmadı durumuna düşmek istemiyorum. Ceza ve Killa Hakan garanti ama diğer düetler sürpriz olsun.

-Ceza'nın desteği var, değil mi?

-Tabii ki desteği var, ama başından sonuna takip edemiyor. Her şeyle ben ilgileniyorum.

-Ceza'nın kardeşi Ayben olmak sende baskı yaratıyor mu?

-İnsanların garip bakış açıları var; "Ceza olmasaydı, Ayben olmazdı" gibi... Ceza ve Ayben'i MC kategorisinde kimse kıyaslamamalı. O çoktan aştı... Onunla asla aşık atamam. Diğer taraftan Ceza ismini taşımak zaten ağır. Ben bir şeyler yapıyorum ve ona danışıyorum. Yeteneksiz bulsaydı "Yapma" derdi. Başarabileceğimi düşünmeseydi, destek olmazdı. Bir zaman sonra zaten Ayben olarak oturacaktır her şey. Benim Ceza'nın kardeşi olduğumu bilmeyenler de var.

-Nil'le "Peri" şarkısında yaptığınız düet, ismini bir anda en tepeye taşıdı. İlk tepkiler nasıldı?

-Şarkıyla ilgili yorumlar çok güzeldi. Sahneye çıktığımızda aldığımız tepkiler daha da süperdi. MTV Türkiye'de dönen ilk klipti, benim için çok özel bir çalışma oldu. Geniş bir kitleye ulaşması bakımından iyi bir iş çıkardık. Böylece beni dinleyen rap kitlesi de Nil'i benimsemiş oldu.

-Bir röportajında "Bir gün herkes Türkçe rap dinleyecek" demiştin...

-Rap yapanlar bu cümleyi, daha küçük bir kitleyken de kullanıyorlardı zaten. Bir röportajda da ben söyledim. "Niye reklamlardasın, niye düet yapıyorsun" dediler. Biz istediğimizi başardık, herkese dinlettik. Sonuçta biz bu isi meslek olarak yapıyoruz. Yaptığım isten para kazanmak en büyük hakkım. Demek ki konserlere çıktığımda "Niye sahneye çıkıyorsun" diye de soracaklar. Çok saçma bir şey bu... Tutup da başka bir türde seslendirmiyorum sözlerimi. Orada da yine Ayben'im, yaptığım şey yine rap.

-Ayben'le düet yapmak için ne gerekli?

-Kişinin kim olduğu değil, işin kalitesi önemli. Yer aldığım parçaya kendimden bir şeyler katip, işi geliştirebilecek miyim, iste o önemli. Belki Eminem bile gelse düşünmek gerek... Bu arada Eminem teklifle gelse güzel olur! "Nil bana bu parçayı dinler misin" dediğinde "Aaa güzel" dedim. Stüdyoya ilk kez dinlemek için gittiğimde, 10 dakika içinde sözleri yazıp okudum. Benim için isler böyle yürüyor. Sertab Erener'le de Digital Maslak Venue konserinde düet yaptım. Orada bulunmaktan büyük keyif almıştım. Benim kapılarım rap yapan herkese açık. Rap yapan bayan zaten çok fazla yok. Daha doğrusu önlerinde daha çok yolları var. Ben düzgün şeyler yaptığım için şu anda benimle konuşuyorsunuz. Yakında gelecek bayan rap'çiler de olacaktır, zaten underground yapan bayanlar da var ve çok iyi g**ürüyorlar isi. Kendi adıma her zaman elimden gelen desteği veriyorum, rap yapsınlar istiyorum.

-Arada birbirinize attığınız diss'lerle karşılık veriyorsunuz. Diss atmak neden gerekli?

-Rap başlı başına bir diss. Mesela bu masa örtüsünden sıkılıp da bunun hakkında bir şarkı yazıyorsam, ben bu örtüyü diss'lemis oluyorum. Kültüründe bu var rap'in. Dünyada bunun birçok örneği mevcut. Herhangi bir konudaki duygularınızı müzikle, hatta rap müzikle anlatmak bana daha yakin geliyor. Tabii bunu insanlar anlar, anlamaz veya yanlış anlar, o ayrı bir şey. Attığım diss'leri insanlar bazen anlamıyor veya anlamak istedikleri gibi anlıyorlar. Ayrıca belirtmek isterim ki maalesef yaptıkları işin kültürünü çok benimsemeyen ve tabiri caizse öküzün altında buzağı arayan birçok insan var. Kaldı ki bu kültürü anlamayan ve kültürün gerektirdiği şekilde sanatını icra etmeyen kişiler karşıma çıkıyor.

-Her diss'e cevap veriyor musun?

-Bu isi yeni yeni dinlemeye başlayan çocuklar bile yetenekleri olmasa da hemen rap yapmaya, demo hazırlamaya başlıyorlar ve diss yaptıkları zaman komik duruma düşüyorlar. İşinizi hele bir oturtun, ne yapmak istediğinize karar verin, ondan sonra kapışırız. O çok yanlış. Bu isim duyurmak adına olabilir belki, ama o şekilde yapılmaz bu işler. Ben diss'lere manevi değerlerimi zedelemedikleri sürece cevap vermiyorum. Bazen öyle bir söz yazıyorum ki karşımdaki tam anlamıyorsa diss olarak kabul ediyor. Yarası olan gocunuyor gibi bir durum çıkıyor ortaya.

-Son günlerde gazetelere yansıyan bir mahkeme haberi oldu.

-Bu konu hakkında fazla konuşmak istemiyorum, olay zaten yargıda çözülecek. Konuyla avukatlarım ilgileniyor.

-Kendilerini geliştirmeleri için ne yapmaları gerekiyor?

-Sürekli yazmaları ve dinlemeleri gerekiyor. Gerçi ben olabildiğince Türkçe rap dinlemiyorum. Ceza'yı dinlememek tabii ki elde değil, keza Killa Hakan'ı da öyle. Onlar dışında pek dinlemiyorum. Bu isimlerden etkilenmemeleri gerekir. Oysa baktığınızda yeni çıkan bir çok rap'çi Ceza'ya benziyor. Etkileniyorlar ve ileride bunu kendileri de görecekler. Takip etsinler, yazsınlar, okusunlar. Kimsenin kendilerini engellemesine izin vermesinler. Diss atmak istiyorlarsa atsınlar, ama işlerini oturttuktan sonra. Kendilerini geliştireceklerse bu işi kuralına göre yapsınlar.

-Kimlerle düet yapmak isterdin bu camiada?

-Missy Eliot, Mos Def, Ursula Rucker, Bahamadia örnek olabilir.

-Kimleri dinlersin?

-Ceza, Killa Hakan, Missy Eliot, Bahamadia, Ursula Rucker, Mos Def, DMX, Method Man
http://www.ensekerforum.benimforum.org

Ayben: KızLar Rap'e GeLin!-Ayben Hürriyet Röportajı ..
1 sayfadaki 1 sayfası